Ako (ne)funguje hokej na Slovensku

Autor: Paula Kentošová | 22.1.2019 o 9:00 | Karma článku: 3,40 | Prečítané:  1272x

Aj keď som nikdy nebola profesionálnym športovcom a tým pádom nezažila profesionálny tréning, situácia, ktorú vám v následujúcom blogu opíšem, mi príde cez čiaru. Nech si však každý spraví vlastný názor.

Môj známy (narozdiel odo mňa) inklinoval k hokeju už od mala. Nič výnimočné, s čím by ste sa na Slovensku nestretli v každej tretej rodine. Hokej patrí k Slovensku tak, ako bryndzové halušky či Tatry. Napriek neutíchajúcemu záujmu je však čoraz väčší problém nájsť trénera, ktorý hráčov nielen vychová, ale aj motivuje. 

Polemizovať o všeobecnej situácii, ktorá panuje v tomto športe, radšej prenechám diskutérom. Teraz by som sa rada sústredila na konkrétny prípad. 

,,Za tých niekoľko rokov, čo hrám hokej na Slovensku, som mal možno dvoch troch normálnych trénerov. Zvyšok môžem zaradiť do skupín egoisti, agresori, ale aj alkoholici. Tentokrát je to však to najhoršie, čo sme kedy mali,'' opisuje mi hráč zo zvolenskej mládeže. 

Slovník trénera ďaleko presahuje kódex slušnosti. ,,Nevieme, čo sa stalo. Prvý rok bolo všetko v poriadku. Zo dňa na deň zmenil svoju taktiku,'' rozpráva ďalej jeden z hokejistov. Každá malá chyba v zápase im prinesie spŕšku nadávok. ,,Čo máš obrnu? Ty by si nemal hrať hokej, ty na to nemáš,'' patrilo k tým slabším urážkam, ktoré však pochopiteľne ublížia. ,,Už dávno to nie je žiadne hecovanie. Predstavte si, že prídete do práce a váš šéf vám povie - makaj ty ch*j,'' približuje viac a ja začínam čoraz viac nechápať, ako je možné, že sa takýto človek nachádza na tak dôležitom poste. 

Otázkou je, kto iný by to robil. Ďalšou to, čo chlapci vlastne môžu urobiť. ,,Väčšina chlapcov pochádza z tadiaľto a vedia, že pokiaľ by povedali niečo proti, s tímom by sa museli rozlúčiť,'' vysvetľuje mi. Väčšina z nich sa tak radšej nechcene snaží filtrovať agresívne správanie svojho trénera. ,,Keď sa raz narodíš ako k***t, k***tom aj ostaneš,'' zaznelo neraz po zlej prihrávke, alebo banálnej chybe. Paradoxom je, že napriek tomu, že sa tímu darí, tréner hnev neustupuje. ,,Máme šťastie, že súperi v našej lige sú oveľa slabší, a tak vyhrávame,'' rozpráva ďalej. Šéfova agresia tak nenaberá na obrátkach tak, ako vie. 

,,Skúšali sme sa s ním porozprávať, dá sa povedať, že sa to aspoň o trošku zlepšilo,'' uvádza na margo trénera. Oslovenia ch*j, k****t a debil sú však stále v kurze. ,,Chcem len povedať, že nemáme takú možnosť vyjadriť svoj názor ako si ľudia myslia. Tak ako nedávno spomínaná slovenská 20... prejavili svoj názor, ľuďom povedali aspoň časť z toho čo sa skutočne deje. V slovenskom športe je veľa presadzovania, špinavosti, robia ho ľudia ktorí k nemu nemajú ozajstný vzťah... a my ostatní, ktorí ho chceme naozaj robiť, by sme mali mlčať. Nielenže nás to oberie o možnosť hrať, ale aj o mnoho síl poukázať na to, ako to tu (ne)funguje,'' dodáva. 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Analytik: Novinári sa na Slovensku stávajú škodnou

Novinári sa na Slovensku stávajú škodnou, tvrdí mediálny analytik.


Už ste čítali?