reklama

Slovenský deň depresie

10.október je v svetovom kalendári drobnými písmenami označený ako Svetový deň mentálneho zdravia, Európania mu pridali špeciálne pomenovanie - Európsky deň depresie.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (20)

V našej malej krajine však tomu príliš veľkú starostlivosť nepripisujeme. Nachádzame sa síce v srdci Európy, čo je azda najväčším symbolom pocitov, no na pocity my Slováci otvorene kašleme. Nie každý a nie vždy. No ruku na to naše srdce, väčšina. 

Nepoznať veci je prirodzené - nikto z nás nezožral múdrosť sveta. V prípade mentálneho zdravia je však potrebné poznať silu, ale aj slabé články psychickej stránky človeka. Pamätáte si ten pocit, keď ste sa v zime šmykli a padli na zadok? Takto my, ľudia, padáme stále. Niekedy nečakane, niekedy to predvídame, niekedy nám ochotný cudzinec pomôže, niekedy sa nám ľudia smejú, niekedy ostane modrina... a niekedy padneme len tak, aj keď je dávno po šmykľavej zime. 

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Mamky a ockovia nás učili, že keď vidíme človeka, ktorý potrebuje pomoc, nemáme váhať. Ale my čoraz viac váhame. Tisíckrát omieľaný citát, radšej budem plakať v daždi, aby nikto nevidel moje slzy, stratil na váhe. Dnes môžete plakať už aj v centre mesta, v mestskej doprave, na verejných záchodoch, pri čakaní na zmrzlinu alebo v nákupnom centre a nikto Vás pri tom ,,obťažovať'' nebude. Všetko ide ďalej, aj keď sa Váš svet rúca. 

Je jedno, prečo človek plače a cíti sa zle. Samozrejme, každý z nás má právo rozhodnúť sa, či chce človeku, ktorý na tom nie je dobre, pomôcť. Nikto z nás však nemá morálne právo hodnotiť závažnosť jeho problému, aj keď by to malo byť len zlá známka v škole či pokarhanie od šéfa. Ak sa človek trápi, Vaše ,,veď to mohlo byť aj horšie, to sa pre takú hlúposť trápiš,'' mu pravdepodobne viac uškodí. Nemáme taktiež žiadne právo na to venovať mu opovrhujúci pohľad alebo akýkoľvek iné podobné gesto.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

My Slováci, ale určite nie len my, máme tendenciu všetko zľahčovať. Zvykáme si na frustráciu, v ktorej žijeme, na ponižujúce poznámky od okolia, nevhodný školský systém, mizerný plat, zlé zaobchádzanie...lebo niekedy asi naozaj nič iné neostáva. Nedbáme o naše psychické zdravie a neuvedomujeme si, že raz sa pravdepodobne pod ťarchou dnešnej doby zlomí. Neuvedomujeme si, aké ťažkosti nám to môže privodiť, pretože sa o to nezaujímame. Depresia už dávno nepostihuje ,,tých najslabších'', práve naopak. Skúste si prezrieť zoznam ľudí, ktorí sa zapísali do dejín sveta a predsa sa podpísali pod zoznam ľudí, ktorí sa s depresiou stretli. 

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Z približne päť a pol milióna obyvateľov na Slovensku sa svoj život minulého roku rozhodlo ukončiť 506 ľudí. Pokusov o samovraždu bolo o čosi viac, približne 840. Možno si poviete, že to nie je až tak veľa... no to je len špička ľadovca. Špička ľadovca, ktorá má pod sebou desaťtisíce ďalších ľudí, ktorým hrozí podobný osud. 

Možno ten človek, ktorý včera plakal v nákupnom centre, (ne)vedome bojuje s depresiou, rozmýšľa nad ukončením svojho života, alebo mal skrátka v tom lepšom prípade len zlý deň a potreboval podporiť či nevidieť ignorantský pohľad. Človek nikdy nevie...pokiaľ sa o to nezačne zaujímať. 

Paula Kentošová

Paula Kentošová

Bloger 
  • Počet článkov:  20
  •  | 
  • Páči sa:  119x

,,Zajtra zmením svoj život. Včera som to chcel urobiť dnes.''Mark Twain Zoznam autorových rubrík:  Všetko, čo ma trápilen takPríbehy

Prémioví blogeri

Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu