(Ne)šťastie umelcov

Autor: Paula Kentošová | 29.9.2015 o 16:23 | Karma článku: 2,58 | Prečítané:  802x

Všetko o čom dokážeš snívať, dokážeš aj urobiť. Walt Disney .... a tak som sa stal umelcom. Na(ne)šťastie.    

Všetko, čo robíme, ako reagujeme, vychádza z podnetov, aké prijímame. To je určite každému jasné a tak to snáď nemusím ani rozvíjať. Reakcia, s ktorou som sa nedávno stretla, sa stala podnetom pre tento článok. Bohužiaľ, ako to na Slovensku býva, bola to negatívna skúsenosť.

Som umelec. Mám (ne)šťastie. Moja práca ma baví a viac ju beriem ako hobby než nudnú činnosť, ktorej sa musím každodenne venovať.  Pri svojej práci spoznávam ľudí s rovnakou záľubou, učím sa nové veci, rozvíjam si kreativitu a budujem v sebe neodmysliteľnú časť kultúrneho poznania, ktoré sa v dnešnej dobe tak zanedbáva a nahrádza lacnými alternatívami.

A teraz tá zlá časť.

Som umelec. Mám (ne)šťastie. Moja práca častokrát býva neocenená a ak si chcem privyrobiť alespoň na materiál, ktorý spotrebujem, musím prijať zákazky pod cenu. Nie teraz tu nehovorím o umelcoch, ktorí laicky povedané, vylejú farbu na plátno a nafŕkajú červenú s hlbokým odôvodnením, že to tak cítia. Hovorím o klasickom umení, ktoré nás obklopuje a má hlbšie využitie než len visieť v garáži. Logá, fotografie, reálne podobizne, ilustrácie, videá.. to všetko väčšinou býva nedocenené.

Je chyba v nás, umelcoch, že si nie sme schopní stáť neúprosne za svojim a nechávame sa odradiť?

Áno. Ak si je človek istý, že jeho práca zodpovedá cene, nemá sa prečo čoho obávať, jeho práca bude skôr či neskôr ocenená. Predsa už nie sme v stredoveku, kde sa diela slávnych maliarov či sochárov uplatnili a získali hodnotu  (väčšinou ) po ich smrti.

Je to tým, že si ľudia od nepamäti závidia a po zistení, že práca niekoho baví, automaticky čakajú umenie zadarmo ?

Áno. Tu treba pochopiť jedno – ak niekoho trebárs baví upratovať , na požiadanie nepoupratuje všetkým v činžiaku byt len preto, lebo ho to baví. Umelci sú taktiež bežní ľudia ( aj keď o tom naše oblečenie, správanie a vkus občas nevypovedá ), aj my máme len jedno zdravie, ktoré si častokrát ničíme pri počítačoch+naša chrbtica tiež nie je nadšená z večného naklánania sa nad výkresmi, náš čas je rovnako drahý ako tvoj a v neposlednom rade, či uveríš alebo nie, ani nám vláda neodpúšťa výdaje potrebné pre základný chod života.

A ak si náhodou stále zástancom toho, že umelecká práca je podradná, príď vyretušovať  100 fotiek a ja ti zaplatím 20eur. Veď to ti stačí, veď umenie je hlavne o láske, nie?!

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Armádny generál: S migmi si načas vystačíme, no bude to drahšie

Udržanie starých stíhačiek bude drahé, Rusi si môžu zapýtať viac. Nebo by nám však dočasne mohli ochrániť aj Česi či Poliaci.

Nadhľad Matie Lenickej

Radi by sme mali istotu, že ráno ešte bude svetlo

Rozumieme, komu najviac nahráva a vyhovuje Kiskova kauza.

Komentár Petra Schutza

Gajdošovi sa veriť nedá, pre Danka

V Smer-SNS-Híd je kapitán veľkým pánom.


Už ste čítali?