(Ne)šťastie umelcov

Autor: Paula Kentošová | 29.9.2015 o 16:23 | Karma článku: 2,58 | Prečítané:  745x

Všetko o čom dokážeš snívať, dokážeš aj urobiť. Walt Disney .... a tak som sa stal umelcom. Na(ne)šťastie.    

Všetko, čo robíme, ako reagujeme, vychádza z podnetov, aké prijímame. To je určite každému jasné a tak to snáď nemusím ani rozvíjať. Reakcia, s ktorou som sa nedávno stretla, sa stala podnetom pre tento článok. Bohužiaľ, ako to na Slovensku býva, bola to negatívna skúsenosť.

Som umelec. Mám (ne)šťastie. Moja práca ma baví a viac ju beriem ako hobby než nudnú činnosť, ktorej sa musím každodenne venovať.  Pri svojej práci spoznávam ľudí s rovnakou záľubou, učím sa nové veci, rozvíjam si kreativitu a budujem v sebe neodmysliteľnú časť kultúrneho poznania, ktoré sa v dnešnej dobe tak zanedbáva a nahrádza lacnými alternatívami.

A teraz tá zlá časť.

Som umelec. Mám (ne)šťastie. Moja práca častokrát býva neocenená a ak si chcem privyrobiť alespoň na materiál, ktorý spotrebujem, musím prijať zákazky pod cenu. Nie teraz tu nehovorím o umelcoch, ktorí laicky povedané, vylejú farbu na plátno a nafŕkajú červenú s hlbokým odôvodnením, že to tak cítia. Hovorím o klasickom umení, ktoré nás obklopuje a má hlbšie využitie než len visieť v garáži. Logá, fotografie, reálne podobizne, ilustrácie, videá.. to všetko väčšinou býva nedocenené.

Je chyba v nás, umelcoch, že si nie sme schopní stáť neúprosne za svojim a nechávame sa odradiť?

Áno. Ak si je človek istý, že jeho práca zodpovedá cene, nemá sa prečo čoho obávať, jeho práca bude skôr či neskôr ocenená. Predsa už nie sme v stredoveku, kde sa diela slávnych maliarov či sochárov uplatnili a získali hodnotu  (väčšinou ) po ich smrti.

Je to tým, že si ľudia od nepamäti závidia a po zistení, že práca niekoho baví, automaticky čakajú umenie zadarmo ?

Áno. Tu treba pochopiť jedno – ak niekoho trebárs baví upratovať , na požiadanie nepoupratuje všetkým v činžiaku byt len preto, lebo ho to baví. Umelci sú taktiež bežní ľudia ( aj keď o tom naše oblečenie, správanie a vkus občas nevypovedá ), aj my máme len jedno zdravie, ktoré si častokrát ničíme pri počítačoch+naša chrbtica tiež nie je nadšená z večného naklánania sa nad výkresmi, náš čas je rovnako drahý ako tvoj a v neposlednom rade, či uveríš alebo nie, ani nám vláda neodpúšťa výdaje potrebné pre základný chod života.

A ak si náhodou stále zástancom toho, že umelecká práca je podradná, príď vyretušovať  100 fotiek a ja ti zaplatím 20eur. Veď to ti stačí, veď umenie je hlavne o láske, nie?!

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Politológ: Keby moc strednej Európy vládla aj na západe, Únia by už nebola

Havlíček cestoval do Ruska a konštatoval, že Rusi sú síce naši slovanskí bratia, ale režim je úplne iný.

ŠPORT

Sagan v Austrálii nezvíťazil ani na záver. Tretí raz prehral s Ewanom

Preteky Tour Down Under vyvrcholili šiestou etapou.

KOMENTÁRE

Rakúskemu kancelárovi je smutno z vlastných rečí

Je lepšie, keď tak hovorí kancelár, než by to mali byť po voľbách ultrapravičiari?


Už ste čítali?